Posjet Sokolarskom centru u Dubravi kraj Šibenika

Autor: Administrator , 30. 10. 2014.

Veterinarski  i  šumarski tehničari su sa svojim profesorima u utorak, 29.10.2014. posjetili Sokolarski centar kraj Šibenika

Veterinarski  i  šumarski tehničari su sa svojim profesorima: Elom, Benkom, Anitom, Marijom i Mirkom posjetili  Sokolarski centar kraj Šibenika; jedini koji ima ambulantu za ornitološku DNK analizu u RH.

Dočekao nas je elokventni biolog Emilio Menđušić – strastveni zagovornik wildlifea.

Sova ima desno veće i lijevo manje uho koje je nevidljivo. Ima zapravo dva monosignala da je npr. miš u blizini; uhvati ga svaki put i na udaljenost i od 5 m. Iskopa ga ispod snijega i zgrabi.

Oči su joj velike i narančaste, nepomične, ali zato okreće glavu za 275°.  Izvaredno vidi: na 8 km vidi miša. Ima vlastiti „kišobran“. S nauljenog perja klizi joj voda.  Za to je „kriva“ trtična žlijezda. Pojedu sve životinje do 12 kg težine. Pritisak kandži je 2,5 tona pa može ubiti lisicu za 2 min. Razlog su nazubljene tetive pa satima stoji na mjestu bez umaranja, dok se žrtva ne iscrpi.

Kad leti ne proizvodi zvuk pa, zapravo, nije u lovu već u shoppingu.

Često stradava od automobila jer ne odleti na vrijeme. Sova auto doživljava kao veliku životinju sa svjetlećim očima. Kad joj se približava  sova prvo ispušta upozoravajući zvuk - glasno hukanje kao upit: što želi?
Automobil se i dalje približava,  ona širi krila, a kako nema bodylanguage, auto je ozlijedi. Čovjek  im je partner i ne smije biti gazda. Nemaju emocionalne veze- zajedno čuvaju jaja, othrane mlade i raziđu se.

Najbrža životinja na svijetu je sokol- 320 km/h . Sokolarenje je i danas tradicija u arapskim zemljama.

Zašto čuvamo sokolove, supove, sove?

Izvor su neistraženih mogućnost!

Dok lete nemaju turbulenciju pa je Ferrari svoje modele automobila napravio baš na primjeru trećeg letnog pera sokola i postigao veću brzinu.

„Čičak“ na patikama je također imitacija pera jer pero na vrhu ima malu kukicu.

Grabljivice  nam trebaju za otkrivanje nove tehnologije koja  je potrebna nama da mi preživimo.

Ovo  izlaganje bila je uzbudljiva priča gledana očima sove ušare. Gospodina Emilija smo slušali bez daha, a dva sata su prošla u trenu.

Učenici su donirali i 250 kn za sokolarnik!

Vidimo se opet,najvjerojatnije,na nekoj od njihovih kreativnih radionica !

Aktiv veterine

Više klikom ovdje

Izvor: Marija Jerkunica, prof.

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Ožujak 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr