Clean up the Med

Autor: Administrator , 24. 5. 2016.

Srednjoškolci, profesori i  mještani očistili škovace s plaže Bile i s morskog dna

U sklopu 16. Kaštelanskog praznika cvijeća, na plaži Bile, kao i na djelu podmorja uz tu plažu, provedena je akcija čišćenja u kojoj su sudjelovali učenici i profesori srednje škole Braća Radić, uz pomoć članova Mjesnog odbora Kaštel Štafilić, ribičkog društva Nehaj, Vlastitog komunalnog pogona te ronilaca splitskog Mornara.

Ova eko akcija dio je međunarodnog projekta Clean up the Med, koja se krajem svibnja provodi u nekoliko država na Mediteranu, a koji osim čistog okoliša ima za cilj i edukaciju pa su tako učenici okupljeni u projektima SEMEP i GLOBE imali prilike usavršiti svoja znanja iz područja ekologije analizirajući sastav otpada na plaži i podmorju.
Sa plaže Bile i podmorja ovom akcijom uklonjeno je desetak vreća sitnijeg otpada, nekoliko desetaka komada metalnih i plastičnih predmeta, kao i značajan broj automobilskih guma, a sav otpad je razvrstan.

- Osim što smo željeli očistiti stotinjak metara ove prekrasne plaže i morsko dno, cilj nam je bio posebno skrenuti pažnju na plastični otpad, koji se, prema saznanjima, uopće ne razgrađuje u potpunosti, već na čestice koje završe u morskim organizmima, a mi ih potom, kroz lanac prehrane unosimo u svoj organizam– kazala je o akciji profesorica Daria Maljković.

Organizatori i voditelji ove akcije ispred SŠ Braća Radić su profesorica Daria Maljković i profesor Nebojša Kaličanin.

Vijest je prenesena sa: www.kastela.org

Izvor: www.kastela.org

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Ožujak 2024 »