SUBOTA PUNA DOGAĐANJA

Autor: Administrator , 25. 5. 2016.

U prošlu subotu mnogo je toga stalo: Clean up the Med, suorganizacija16. Kaštelanskog praznika cvijeća, radionica "Dalmacija u mom oku", predavanje profesora Nikole Škarića o "Trendovim u uređenju vrtova", a dio učenika 1. i 2. razreda posjetila Ogulin i Zadar

Učenici Srednje škole Braća Radić zajedno sa svojim nastavnicima i gostima uspješno su ove subote odradili akciju čišćenja plaže i podmorja na području plaže Bile u Nehaju. U akciji je sudjelovalo preko sedamdeset osoba: učenici i zaposlenici škole, ronioci ronilačkog kluba Mornar, ribari rekreativci ŠRD Nehaj, Vlastiti komunalni pogon grada Kaštela, Mjesni odbor Kaštel Štafilić te susjedi i prijatelji škole. Podršku i pokroviteljstvo akciji dali su Grad Kaštela i Turistička zajednica grada Kaštela.

Ronioci su izvadili oko 2 tone krupnog otpada (automobilskih guma, građevinskih elemenata, kućanskih uređaja i sl.), dok su ostali, djelujući na plaži, prikupili više desetaka vreća raznog otpada koji je dijelom doplutao s morske pučine, a dijelom i rezultat djelovanja čovjeka.

Ova akcija bila je i dio veće, međunarodne akcije Clean Up the Mediterranean  koju još od 1995.  provodi talijanska ekološka udruga Legambiente, a organizira se u svim zemljama Mediterana. Cijelom akcijom koordinirao je Nebojša Kaličanin, nastavnik tjelesne i zdravstvene kulture.

Činjenicu da je akcija uspjela, da je ostvarena uspješna suradnja profesionalaca, lokalne zajednice i  obrazovne ustanove, potvrđuje i pozdrav sudionika nakon marende u restoranu Učeničkog doma: Adio, vidimo se i dogodine!

No, osim ekologa na plaži, bili su aktivni i učenici i nastavnici aktiva poljoprivrede. Naša škola  ove je godine kao i prethodnih bila suorganizator 16. Kaštelanskog praznika cvijeća.

U sklopu manifestacije u bogatom školskom začinskom vrtu održana je radionica "Dalmacija u mom oku".
Naši gosti uživali su u bojama i mirisima dalmatinskog samoniklog bilja - buhača, lovora, brnistre, muškatne kadulje, smilja, sljeza i livadnih trava ubranih na padinama Kozjaka.

Cilj radionice bio je premjestiti malo netaknute prirode bliže našem oku i našem okruženju.
Profesorice Ranka Prnjak, Željana Bašić, Marijana Bjeliš i Sandi Popović zajedno s a svijim učenicima uputile su posjetitelje kako od  ovog blaga kojim Dalmacija obiluje aranžirati  predivne buketiće.
Također zabavno je bilo kreirati vjenčiće od ružmarina, lavande, vriska, kamilice, metvice, matičnjaka i ostalog začinskog i ljekovitog bilja iz našeg vrta.Nadamo se da je ova kreativna radionicom potakla sudionike na život u skladu s prirodom te uveselila ih zanimljivim i edukativnim sadržajem.

Ovoj kreativnoj radionici prethodilo je predavanje našeg profesora Nikole Škarića. Tema je bila "Trendovi u uređenju vrtova".
Naš kolega zainteresiranoj je javnosti u prvom dijelu predavanja predočio  nove trendove u uređenju vrtova, dok je u drugom dijelu dao pregled biljaka (ponekih i zaboravljenih), boja i kombinacija bez kojih ne može biti jedan mediteranski vrt.

A svemu ovom prethodilo je i angažirano sudjelovanje naših profesora u organizaciji cijele manifestacije Kaštelanskog praznika cvijeća.
Tako su cijelu izložbu, zajedno s gospodinom Petrom Paravia, postavili  profesori Mara Midžor i Nikola Škarić za što su na svečanosti zatvaranja manifestacije  dobili i zahvalnice i nagrade.
Vrlo važnu ulogu imala je i profesorica Ksenija Danilo sudjelujući, kao i prethodnih godina, u radu povjerenstva za odabir najljepšeg vrta.

Više u fotogaleriji klikom ovdje a radionicu "Dalmacija u mom oku" možete pogledati klikom ovdje

Izvor: Ravnateljica: Marija Kezele, prof.

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr