Razmjena učenika

Autor: Administrator , 5. 10. 2016.

Učenici iz Altamure u posjetu Kaštelima

U sklopu učeničke razmjene između naše škole i  LICEO SCIENTIFICO e LINGUISTICO STATALE "FEDERICO II DI SVEVIA", iz Altamure (Italija) od sinoć, 4.10.2016. u uzvratnom posjetu boravi sedam učenika (Michela Moramarco, Margherita Moramarco,Francesca Romano, Rossella Carneade, Raffaele Massaro, Domenico Clemente, Betty Loviglio) u pratnji ravnateljice Giovanne Cancellara i profesorice Paole D.G.

Za učenike i njihovu pratnju je osmišljen bogat program, koji predviđa edukativne radionice, razgledavanje kulturno-povijesnih i pirodnih znamenitosti naše županije uz obilje druženja.

U utorak, 4.10.2016. gosti su dočekani u Mostaru, kojeg su tom prigodom i razgledali. Nakon kasnonoćne vožnje gosti su smješteni kod svojih domaćina - učenika.

Srijeda, 5.10.2016.

Jutro smo proveli u razgledanju kulturno-povijesnih znamenitosti Kaštela pa su tako učenici posjetili Muzej grada Kaštela u Kaštel Lukšiću, Rušinac, Staru maslinu,... u pratnji profesorica Ivane Tomaš, Andrijane Skelić i Sandre Milanko koja je i prevodila na talijanski jezik.

Poslijepodne je organizirano razgledanje Splita pod vodstvom profesorice Ilone Duišin..

Četvrtak, 6.10.2016.

U četvrtak ujutro smo ugostili talijansku ekipu u prostorima naše škole. Učenici su prvo su pohađali radionicu iz prehrane, koju su osmislile i vodile profesorice Marija Rapanić i Petrana Pupić, a na kojoj su učenici savladali postupak izrade sira ricotte.

Nakon toga im je profesorica Ružica Budimir održala živopisnu i vatrenu radionicu iz kemije. Profesorica Budimir ih je povela u čarobni svijet kemije nevidljivim pismom, potom su izradili vlastiti Silikatni vrt te zaključili Stehiometrijom kemijskih reakcija (raspadom amonijeva dikromata) naravno dobili su i domaći rad.

U međuvremenu su naši vrijedni nutricionisti (3.e) napravili  palačinke, a učenici su se vratili na degustaciju i ocjenjivanje sira. Pobjednik je dobio tanjur palačinki punjenih sirom, a naravno i svi ostali su se pogostili ovom slasticom.

Nakon kratke pauze učenici iz Italije su nam videouradkom predstavili svoju grad Altamuru i svoju školu.

Nakon zajedničkog ručka u  školskoj menzi, učenici su imali slobodne poslijepodne koje su proveli sa svojim domaćinima.

Petak, 7.10.2016.

U petak smo rano krenuli u Liku u posjet MC „Nikola Tesla“ u Smiljanu. Razlog posjete Smiljanu jeste tema ovogodišnje učeničke razmjene „Svjetlost“  na kojoj smo predstavili lik i djelo našeg velikog znanstvenika Nikole Tesle.

Postava muzeja i eksperimet su izazvali veliki interes i oduševljenje učenika.  A kamere HRT Studio Rijeka zabilježile našu posjetu. Nakon razgledanja MC „Nikola Tesla“ posjetili smo Gospić.

Sljedeća postaja na našem putu je bila Nin - najstariji hrvatski kraljevski grad, naravno da nismo mogli preskočiti pozdrav suncu pa smo posjetili  i Zadar.

Naša talijanska gošća je na Forumu održala pet minutni gitaristički koncert i pobrala ovacije brojnih prolaznika.

Subota, 8.10.2016.

Subotu smo posvetili Poljičkoj republici kroz koju nas je na svoj način proveo nastavnik Ivica Lolić. Dakle, krenuli smo iz Žrnovnice, odnosno Mlina preko Tugara do Gata zastajali na različitim lokacija od kojih je teško izabrati najljepšu.

Kolega Lolić nas je upoznao sa slavnom poviješću ovoga kraja i mitskim Bogom Perunom pod čijom smo paskom obišli ovu vremešnu ljepoticu.
Profesori Živko Skračić i Ilona Duišin su ovaj put bili u ulozi prevodilaca.

Poljička katedrala nas je impresionirala (Crkva sv. Jure na Gradcu) a posjetili smo i Crkvu sv. Ciprijana i  muzej Poljica u Gatima  te u hladovini stoljetnog hrasta proslavili jedan rođendan.

Dan smo priveli kraju posjetom Radmanovim mlinicama i šetnjom po Omišu i čuvenoj Omiškoj plaži.

Nedjelja, 9.10.2016.

Nedjelja je posvećena obitelji pa su naši gosti proveli dan u obiteljskom okružju sa svojim domaćinima.

Ponedjeljak, 10.10.2016.

U ponedjeljak smo odlučili „hodočastiti“ u Sinj i Sinjsku krajinu. Barbara nas je detalnjo upoznala sa Sinjem i njegovim kuturnim i povijesnim znamenitostima.

Muzej Alke nas je sve oduševio a vrijeme lijepo poslužilo pa smo nakon  kraće pauze posjetili ranč u Glavicama. Okušali smo se u jahanju konja no ipak nas je na kraju kiša potjerala.

Kasno poslijepodne i večer su učenici proveli na zajedničkom oproštajnom druženju.

Utorak, 11.10.2016.

U ranim jutarnjim satima naši dragi gosti su krenuli put Mostara odakle imaju direktan let za Bari.

Vidimo se uskoro!!!

Zahvaljujući ovogodišnjoj temi susreta "Svjetlosti" potrudili smo se pripremiti program koji neće biti u ponudi uobičajenog turističkog razgledanja Hrvatske.

Dio svoga vremena, znanja i  neiscrpne energije su sa nama podijelili i naše drage kolege, umirovljeni profesori Anela i Vinko Tranfić, na čemu im ovom prigodom i zahvaljujemo!!!

Priloženi dokumenti:
RADIONICA-ITALIJA.pdf (516.71 KB)
Radionica_sir-_tal._prak_rad.pdf (484.95 KB)
Town_of_Nin.pdf (1.15 MB)

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Ožujak 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr