Učenici i nastavnici Srednje škole Braća Radić na otvaranju kaštelanske manifestacije Kreativno proljeće

Autor: Administrator , 10. 4. 2018.

Manifestacija Kreativno proljeće svečano je otvorena 9. travnja 2018. u sućuračkoj  Nadbiskupskoj palači, a naši učenici su se predstavili antičkim jelima

Manifestacija Kreativno proljeće svečano je otvorena 9. travnja 2018. u sućuračkoj  Nadbiskupskoj palači. Kroz brojna događanja, narednih sedam tjedana, kaštelanski pojedinci, ustanove i udruge moći će pokazati javnosti svoje kreativne aktivnosti.

Već na samom otvaranju manifestacije, na večeri posvećenoj kaštelanskom vinogradarstvu i vinarstvu, priliku da pokažu svoju gastronomsku umješnost imali su naši učenici prehrambene struke i njihovi strukovni nastavnici.
Nakon uvodnih pozdravnih govora i tri kratka tematska predavanja, među kojima i našeg nastavnika stručnih predmeta poljoprivrede Živka Skračića o Babici i Crljenku kaštelanskom, slijedila je degustacija jela antičke kuhinje.

Naši učenici, pod vodstvom  svojih nastavnica, pripremili su zanimljive slane i slatke delicije. Antička jela su spremana uglavnom bez mesa uz obilno korištenje žitarica, grahorica, ribe, sira i različitih začina.
Gostima je ponuđeno varivo od slanutka, graha i leće, kuhano u vinu s dodatkom inćuna, maslinovog ulja i začina. Uz varivo se mogao jesti libum (beskvasni žrtveni kruh sa sirom i jajima) ili lebum (u kojem ima kvasa, mlijeka, sira, jaja, maslina i meda).
Od slatkih rimskih delicija na stolu su se našle savillum (pogačice slične libumu, ali slatke, s medom i makom) te patina od jabuke (sočni kolač od jabuke, prošeka, meda, maslinovog ulja, limuna i začina). Pravi užitak bio je conditum paradoxum, aromatično začinjeno vino (korišteno je Nehajsko bijelo, proizvedeno u školskom podrumu), s dodacima lovora, šafrana, papra, datulja i meda.

Prisutni sudionici otvaranja prvog tjedna manifestacije posvećenog vinu, pohvalili su neobičan meni, uspješno spremljena jela i trud naših učenika i nastavnika. U dobrom raspoloženju i uz klapu Sv. Jeronim, imali su potom prigodu kušati i kaštelanska vina proizvedena u domaćim konobama.

Više klikom ovdje

Izvor: Izvor: Mirna Luketin, dipl. knjižničarka

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Ožujak 2024 »