Voćarska sekcija

Kaštel Štafilić, 2./17.

Proljetna rezidba

U zraku miriše proljeća, pa je krajnje vrijeme da obavimo rezidbu šipka i maslina u našem vrtu.
Narodna mudrost kaže "Tko reže taj i griješi, a najviše griješi onaj koji nikako ne reže".

Liker od limuna

U školskom vrtu limun je obilato rodio pa se kod mladih voćara  nametnula ideja o pripravljanju poznatog likera od limuna.
S užitkom smo se uhvatili posla. U školsku rakiju stavili smo koricu limuna i sočni mesni dio.

Nakon desetak dana pomiješali smo je sa otopinom vode i šećera te držali još desetak dana, procijedili i ukusan liker je bio gotov.  .
Trebalo je odabrati bočice i dizajnirati etiketu u čemu smo posebno veselo sudjelovali.

Liker smo predstavili 18.2.2017 na Drugom susretu vinara iz Nehaja, znalaca, koji sigurno imaju dara za degustaciju.
Čuli smo riječi pohvale, pa ćemo nastaviti razvijati ideje kako bi naši učenici naučili proizvoditi  voćarske kulture i koristiti ih na različite kreativne načine.

Više klikom ovdje

Kaštel Štafilić, 1./2017.

Zimska gnojidba

Redovita gnojidba mineralnim gnojivima višegodišnjeg nasada maslina i ostalih voćaka u našem vrtu obavlja se najmanje dva puta godišnje. Sastoji se od osnovne gnojidbe i prihrane.

Mi smo nakon praznika naše voćke iscrpljene niskim temperaturama pognojili s koncentriranim gnojivom s manje dušika, a više fosfora i kalija NPK 7-20-30 , a u prihrani na proljeće se gnoji dušićnim gnojivima.

Nakon rasipanja gnojiva se lagano inkorporiraju u tlo što su vrijedni mladi voćari odlično obavili.

Kaštel Štafilić, 9.-12./2016.

Voćarska sekcija u našoj školi obavlja sezonske voćarske poslove u školskom vrtu

Kao simbol nazivu zadruge "Trišnja" posadili smo trešnju Tugarku. Zadrugari su u isčekivanju slatkih i sočnih plodova.
Nasad maslina je pod budnim okom učenika koji obavljaju rezidbu, gnojidbu, obradu tla, integriranu zaštitu od bolesti i štetnika, berbu maslina te preradu naših plodova i proizvodnju maslinovog ulja vrhunske kvalitete.
Također brinemo o podlogama za voćke i agrumima, a posebno odlično rađaju limuni sorte Meyer koje koristimo u različite svrhe.
Na južnoj strani iza školskog staklenika posadili smo šipak i to različite sorte: Zamorac, Mojdeški sitnozrni, Barski slatki tankokorac, Dividiš, Konjski zub . Obavljamo formiranje uzgojnog oblika, gnojidbu, zaštitu te rezidbu šipaka gdje učenici naučena teorijska znanja primjenjuju u praksi.

Voditelj sekcije: Marijana Bjeliš, prof.

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Rujan 2020 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr