Volontersko - humanitarna klub „Vita“

Autor: Administrator , 22. 2. 2024.

Poziv na suradnju u veterinarskoj praksi.

Kad sam dobila poziv kolege Luke  o eventualnoj pomoći   naših učenika u  njihovoj veterinarskoj ambulanti  „Solin“, odmah sam se sjetila  Magdalene i Tonke. One su učenice 1. a razreda veterinarskih tehničara naše škole i korisnice našeg učeničkog doma, vrijedne i uvijek spremne pomoći.

Veterinarska ambulanta „Solin“ ima široku paletu poslova, a posebno su opterećeni kad im dostavljači dopreme lijekove. Naš humanitarno-volonterski  klub “Vita“ surađuje i  sa veterinarskim ambulantama na području Kaštela ,Solina i Splita. Učenici se rado odazovu ukoliko im treba bilo kakva pomoć. Tako stječu  vrijedno praktično iskustvo i vještinu potrebnu u budućem radu.

Tog 5.02.2024. učenice su stigle u ambulantu u jutarnjim satima. Odmah  su se prihvatile asistencije tijekom pregleda cana corse. Ženkica je imala problem sa šapom pa ju je Magdalena češkala, a Tonka držala ispruženu šapu dok joj je veterinar Luka obrađivao ranu između prstiju.

Uskoro su stigli lijekovi u zaštićenim plastičnim kutijama. Učenice su prostoriju za skladištenje lijekova mehanički očistile, a police prebrisale  i dezinficirale.

Lijekove su slagale po dijagnozama. Cjepiva su stavile na prvu policu, dok su  neke pohranile u hladnjak. Sve su poslove obavljale po uputi veterinara.

Na drugu policu su složile tablete i ampule protiv parazita za pse i mačke, na slijedeću antibiotike, antipiretike, analgetike i antireumatike, a na zadnju, namjensku hranu za ljubimce koji imaju zdravstvenih poteškoća sa  funkcijom bubrega , srca, jetre ili možda alergijama…

U laboratoriju su složile epruvete sa antikoagulansom u posebne kutije, a također i aplikatore za čipiranje pasa. Pripremile su stol za UZ pretragu internih pacijenata. Dezinficirale kiruršku salu. Pripremile su instrumente za sterilizaciju te rasporedile medicinski otpad.

Vrijeme je uz rad i razgovor brzo „proletjelo“. Doći će i slijedeći mjesec ako budućim kolegama zatreba „desna“ ruka 😊.

Izvor: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr