FESTIVAL ZNANOSTI U SREDNJOJ ŠKOLI BRAĆA RADIĆ, KAŠTEL ŠTAFILIĆ-NEHAJ

Autor: Administrator , 16. 4. 2024.

I ove godine, u SŠ Braća Radić u sklopu Festivala znanosti 2024. održat će se zanimljiva i edukativna predavanja i radionice. Ovogodišnja tema je inteligencija.

Program predavanja i radionica:

22.04.2024.

• Sveučilište u Splitu „Pametna“ prehrana: prof. Marija Rapanić, prof. Petrana Pupić i prof. Zdravka Đapić Vučemilović

• SŠ „Braća Radić
    • U 10:00 - Jesu li biljke inteligentne?, radionica, prof. Mara Midžor i učenici škole
      Kako biljke reagiraju na stres i na okoliš.  Da li je to rezultat njihove inteligencije? Jednostavnim primjerima ćemo prikazati pojedine procese unutar biljaka i zapravo pokušati objasniti što je kod biljaka inteligencija.

• U 10:45 – Pametne glave životinjskog svijeta, predavanje, dr. vet. med. Fani Živković Bralić, dr. vet. med. Igor Bralić
      Sudionici predavanja moći će aktivno sudjelovati u raspravi o inteligenciji pojedinih vrsta i pasmina životinjskog svijeta i metodama mjerenja inteligencije kod životinja. Osvrnut ćemo se na razvoj inteligencije u ranoj dobi kod ljudi i primata. Nakon toga raspravljat ćemo o najinteligentnijim životinjama. Također ćemo ih upoznati s pasminama pasa koje se smatraju najinteligentnijim. Za kraj ćemo uspoređivati inteligenciju najčešćih kućnih ljubimaca, pasa i mačaka.

• U 11:00 – Animalna inteligencija, radionica, dr. vet. med. Marija Jerkunica, dr. vet. med. Mirko Tocilj
      Radionica koja obuhvaća različite vrste sposobnosti i ponašanja koje životinje mogu pokazati, poput učenja, pamćenja, rješavanja problema i socijalne interakcije.

• U 11:30 – Inteligencija kroz brojeve, radionica, prof. Ivana Maglica, dr. vet. med. Fani Živković Bralić
      Sudionici će se u uvodnom dijelu radionice upoznati s osnovnim pojmovima o inteligenciji, naglasak će biti na matematičkoj inteligenciji i njezinoj važnosti. Sudionici će se upoznati s testovima inteligencije.
      Cilj je radionice provedba testa inteligencije baziran na matematičkim sadržajima (nizovi...) i njegova analiza.

Izvor: Fani Živković Baralić, dr. vet. med.

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr