EkoFjera Mediteran

Autor: Administrator , 19. 5. 2019.

U petak, 17. svibnja na splitskim Prokurativama održavao se dvodnevni sajam ekoloških proizvoda „EkoFjera Mediteran“.
Tema ovogodišnjeg sajma bila promocija mediteranske prehrane i načina života, budući da se održava u sklopu projekta MD.net – valorizacija mediteranske prehrane kao nematerijalne baštine UNESCO-a financiranog sredstvima EU. Jedna od aktivnosti ovogodišnje EkoFjere je naglasak na približavanje vrijednosti mediteranske prehrane osnovnoškolskoj djeci.

Naši učenici, zanimanja Tehničar nutricionist i Prehrambeni tehničar na Sajmu su se predstavili kolačima, tj. pekarskim proizvodima za zdravi međuobrok predškolske i školske djece.
Najvažnije je da su proizvodi: Fruity & Nutty, Keksi sa zobenim pahuljicama i Kolač od prosa sa chia sjemenkama pripremljeni od ekološki uzgojene hrane.
Kako svaka zdrava učenička prehrana mora sadržavati i voće i povrće, naše učenice djeci su pripremile smoothie od jabuka, jagoda, soka mandarine, blitve, soka jabuke, špinata, i tako ponudile voće i povrće na drugačiji način, a sve sirovine dobili smo na poklon od OPG-izlagača na Sajmu na čemu smo im jako zahvalni.

Iako su neki smoothie za djecu bili pomalo neobične i „neprivlačne“ bili su jako oduševljeni kad su ih probali.
Osim djece koja su razgrabila naše proizvode i starija populacija ljudi kako domaćih stanovnika a pogotovo stranaca nakon degustacije tražili su recepte na engleskom jeziku.

Ovo je bila jedna lijepa i korisna manifestacija gdje su naši učenici osim prezentacije svoje Škole mogli se upoznati s raznim proizvodima od prehrambenih do kozmetičkih na bazi ekološkog uzgoja, te će možda jednog dana i sami otvoriti svoj OPG i živjeti od svog rada.

Učenice koje su sudjelovale: Nina Gugić, Jona Simunić, Ana Debeljak, Ana Damjanović, Lorena Galić, Nikolina Roso, Jelena Rapić, te nastavnice: Valentina Veličković, Petrana Pupić i Marija Rapanić

Izvor: Marija Rapanić, prof.

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr