Međunarodni praznik rada

Autor: Administrator , 1. 5. 2020.

Većina nas danas povezuje Praznik rada sa odmorom od posla, roštiljanjem i zabavom, no povijest toga dana je puno ozbiljnija.

Međunarodni praznik rada ili Prvi maj jest praznik koji slavi borbe radničke klase, njime radnici obilježavaju sjećanje na dostignuća radničkog pokreta i žrtve koje su pripadnici pokreta podnijeli kako bi se izborili za veća i pravednija radna prava.

Prvi svibnja je izabran kao datum kada se širom svijeta obilježava Međunarodni praznik rada u spomen na aferu Haymarket koja se dogodila u Chicagu 1886. godine. Stotine tisuća radnika je tada štrajkalo širom Sjedinjenih Država, procjene variraju od 300 000 do pola milijuna ljudi. Radnici su štrajkali zbog malih dnevnica, dnevnog rada od 12 do čak 18 sati, iskorištavanja dječje radne snage te zahtijevali dostojnije uvjete rada i života.

Tokom štrajka u Chicagu je u sukobima s policijom poginulo više radnika, njih pedesetak je ranjeno, a nekoliko ih je čak osuđeno na smrt ili doživotni zatvor.

Godinu nakon tog strašnog događaja u Chicagu, na osnivačkom kongresu Druge internacionale je odlučeno da će se prvog svibnja svake godine održavati radnički prosvjedi.
Od 1890. godine taj datum postaje međunarodnim danom opće solidarnosti radništva. I u Hrvatskoj se praznik rada počeo slaviti 1890. godine, kada je oko dvije tisuće ljudi prosvjedovalo u Zagrebu, a nešto manje u Rijeci i Varaždinu.

Radnici su se tek nakon nekoliko desetljeća uspjeli izboriti za nešto veća prava tako da su se prosvjedi i štrajkovi s vremenom smirili i Praznik rada je postao tradicija na koju se sada gleda iz pozitivne perspektive.

Članak je prenesen s www.pomorac.net

Izvor: www.pomorac.net

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr