27. 1. 2023. - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Administrator , 27. 1. 2023.

U Republici Hrvatskoj 27. siječnja obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti s ciljem osude počinjenih zločina tijekom 2. svjetskog rata te podizanja svijesti o opasnostima mržnje, predrasuda i diskriminacije u suvremenom društvu.

Većina europskih zemalja Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava 27. siječnja, na dan kada je 1945. godine sovjetska Crvena armija oslobodila 7.500 preživjelih logoraša iz najvećeg nacističkog koncentracijskog logora Auschwitza.

I u našoj zemlji nizom edukativnih i kulturno-javnih aktivnosti odaje se počast žrtvama holokausta i podiže svijest o raznim oblicima kršenja građanskih prava s ciljem da se takva kršenja ljudskih prava, stradanja, zločini i genocidi više nikad ne dogode.

Naša škola je već niz godina uključena u međunarodni Projekt Šafran. Učenici u Programu poljoprivrede pod vodstvom nastavnice strukovnih predmeta prof. Marijane Bjeliš svake jeseni sade lukovice žutog šafrana. Njihovi žuti cvjetovi imaju šest latica pa podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi morali nositi na svojoj odjeći tijekom nacističke vladavine. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme kada obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Žuto cvijeće je simbol tuge zbog milijun i pol tragično stradale djece no i simbol nade, izgradnje i razvoja novog života.

Nositelj odgojno-obrazovnih aktivnosti Projekta Šafran je školska knjižnica te će školska knjižničarka na osnovu edukacije na izraelskoj Međunarodnoj školi za studije holokausta u Yad Vashemu i u dogovoru s razrednicima pripremiti nastavni sat s temom vezanom uz strahote holokausta i antisemitizma. Cilj Projekta Šafran je odgoj mladih generacija u duhu tolerancije, prihvaćanja kulturoloških različitosti, poštivanja drugih nacionalnosti, vjerskih i političkih uvjerenja.

Izvor: Mirna Luketin, stručni suradnik mentor
Priloženi dokumenti:
Projekt_Safran_202223_kolaz_za_plakat.pdf (6.41 MB)

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr