Međunarodni tjedan mladih - Razmjena učenika Kaštela - Altamura 2023.

Autor: Administrator , 4. 4. 2023.

Učenici jezične gimnazije sudjelovali su u razdoblju od 20. 3. do 24. 3. 2023. na Međunarodnom tjednu mladih kojeg organizira gimnazija Liceo Scientifico e Linguistico "Federico II di Svevia" iz Altamure (pokrajna Puglia u Italiji).

Sudjelovanje na tjednu mladih imalo je zajedničku temu za sve sudionike "Be quiet... the Universe is speaking"

Naši učenici su prvoga dana, odmah po dolasku, prezentirali svoju školu i grad Kaštela a s kratkim video uradcima ispričali su svoje priče o beskrajnoj ljepoti prirode i tajanstvenoj tišini kamena kao čuvara naše baštine kroz povijest.

Tijekom petodnevnog druženja s mladima iz Španjolske, Njemačke, Mađarske, Francuske te zemlje domaćina naši su se učenici upoznali s radom tamošnje gimnazije, posjetili su njihove laboratorije i čudesni vrt, sudjelovali su na radionicama i nastavi, pogledali su predstavu "Phaenomena" u izvedbi talijanskih gimnazijalaca u mjesnom kazalištu Teatro Mercadante.

Za sve sudionike organizirani su  jednodnevni izleti u gradove Lecce, Polignano a mare, Matera te posjet srednjovjekovnom dvorcu Castel del Monte. Večeri bi provodili kod svojih novih talijanskih obitelji, družeći se i kušajući domaću talijansku spizu.

U Italiji sam bila prvi put i mogu reći da su opravdana sva moja očekivanja. Altamura je predivan mali grad čiji su me stanovnici oduševili svojim ljubaznošću i gostoljubivošću. Svakako bih se željela vratiti i sljedeće godine ponoviti ovo nezaboravno iskustvo. - Dora 3. h

U Altamuri me se veoma dojmilo to što su ljudi jako ljubazni i otvoreni. Voljela bih ponoviti ovo iskustvo koje mi je pružila moja nova prijateljica Teresa.
- Lucia 3. h

Bili smo poput Odiseja kojeg je more bacilo na drugu obalu Jadranskoga mora, daleku ali blisku nam po okusima maslinovog ulja i vina, po srdačnosti i gostoljubivosti naših talijanskih prijatelja.

Izvor: Ilona Duišin, prof.

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr