Čuvari baštine iz kaštelanske gimnazije nastavljaju s projektima

Autor: Administrator , 4. 5. 2023.

Kaštelanski gimnazijalci okupljeni u projektu Čuvari baštine Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije ove su godine osmislili projekt Udica se zadije za prste.

Tema je i ove godine zadana: Mudre glave, mlade ruke, a odnosi se na prenošenje znanja i vještina starijih generacija na djecu i mlade.

Projekt su učenici odradili kroz nekoliko radionica gdje su od starijih sugrađana učili ribarske vještine, upoznali ribarske alate i bilježili nazive istih. Osim toga, učili su o tradicionalnim načinima čuvanja i konzerviranja ribe, receptima, okušali se u lovu s kraja, a za kraj je još ostalo kužinavanje, priprema jela od ribe. Da bi se nakon dobre spize mogli malo družiti i zabaviti, odradili su i mali tečaj balota.

Na prvoj radionici na OPG-u Dražin u Kaštel Kambelovcu učili su o tome kako se nekad solila i sušila riba, kako se to danas radi, čistili su i filetirali ribu uz nadzor gđe. Nevenke.

Gosp. Mornar i gosp. Bedrina vodili su radionicu o soljenju srdela. Oni su i dio balotaške ekipe koja je gimnazijalce na zogu na Malačkoj učila igrati balote, buri usprkos.

U prostorijama KŠR Nebojsija u Kambelovcu primio ih je tajnik kluba, ujedno i najstariji član, Augustin Tvrdić Rista. Budući da gospodin Rista slabije vidi, uz njegove upute i asistenciju, radionicu o izradi poveza, vezanju udica, različitim gropovima vodila je Katarina, najuspješnija članica kluba. Učili su o debljini krena, vrstama udica, perlicama, načinima vezanja, bacali udicu s kraja, jugu usprkos.

I opet buri usprkos, na velikom mulu na Resniku barba Stanko im je pokazao različite ribarske alate, pričao kad se i kako lovi, kako se to nekad radilo, dijelio recepte…i na kraju otkrio da ne jede ribu!      A kako je barba Stanko riznica sjećanja i kroničar Kaštela, slušali su i zanimljive „štorije“ o ljudima, događajima, običajima…

Tijekom radionica nastao je i mali ribarski rječnik koji se može pogledati na njihovu blogu.

Da druženje mudrih i mladih može biti zabavno, svjedoče sami učenici.

Antonio: -Najzanimljiviji dio projekta bilo mi je druženje s barba Stankom, on je osebujan i likom i pričom. Od njega sam naučio i neke davno zaboravljene riječi.

Josipa je maturantica: -Ovo je moj treći projekt u Čuvarima baštine. Radila sam nešto što mi se prije malo gadilo. Nikad nisam držala ribu u ruci! Sada sam je čistila, filetirala, solila! Reka mi je barba Muja da se sad mogu udat!.

Sara je naučila igrati balote i sad može igrati s didovom ekipom. Sve u svemu, zabavno, zanimljivo iskustvo!

Vijest je prenesena s: www.kastela.org

Izvor: Radojka Hrgović, prof.

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr