ĐARDIN ČITANJA Nastojimo potaknuti čitanje i pokazati ljepotu naših đardina

Autor: Administrator , 14. 5. 2023.

Naši učenicisudjelovali na radionici interpretativnog čitanja u okviru Đardina čitanja koje su vodili glumci Aneta Gotovac i Ivan Baranović.

PREDSTAVLJEN OVOGODIŠNJI PROGRAM

U sklopu manifestacije Kaštelansko proljeće od 15. svibnja kreću događanja ovogodišnjeg Đardina čitanja koji je danas službeno predstavljen u dvorcu Vitturi. Riječ je o nizu događanja koja potiču čitanje kroz radionice i razne aktivnosti koje je pokrenula Gradska knjižnica Kaštela, a posljednje dvije godine se uključila i Matica hrvatska. Program Đardina čitanja danas su predstavili Mili Novak predsjednik Matice hrvatske u Kaštelima i glumac Ivan Baranović iz družine Ritam igre koji će aktivno sudjelovati u ovogodišnjem programu.

- I ove godine ovom književnom manifestacijom nastojimo potaknuti čitanje kod djece i mladih. Isto tako, nastojimo pokazati ljepotu naših đardina te da je u njima moguće uživati i čitati. Ovogodišnji program je bogat, očekujemo dosta čitalačke publike i nadamo se da će svatko pronaći nešto za sebe u ovogodišnjem programu Đardina čitanja – kazao je Novak i najavio program.

Đardin čitanja ovu godinu kreće službeno 15. svibnja i trajat će do 14. lipnja u sklopu kojeg će se organizirati razne radionice čitanja, predstave, ali i Đardin čitanja s piscem i Đardin čitanja s glumcem. Novost je tematsko čitanje.

- U sklopu Đardina čitanja 15. 17. i 19. svibnja kaštelanske škole će predstaviti programe čitanja, a najbolji izvođači čitanja će 1. lipnja sudjelovati u reviji koja će se održati u dvorcu Rušinac. Na toj reviji će sudjelovati i gosti, glumci Jagoda Kumrić i Lovre Kondža. Novost je da ove godine imamo i tematsko čitanje. Tako će 24. svibnja biti čitanja na temu tekstova iz djela Miljenka Smoje uz goste Moniku Vuco Carev i Ivana Baranovića. Usporedno s tim, 14. lipnja u dvorcu Vitturi održat će se predstava Roko i Cicibela, a kao finale bit će ciklus čitanja s piscem, 6. lipnja gdje ćemo ugostiti dvoje poznatih hrvatskih književnika Julijanu Matanović i Pavla Pavličića – ispričao je Novak i uputio pozivnicu sugrađanima na đardin čitanja riječima Mira Gavrana „ljudi koji čitaju su sretniji, nego oni koji ne čitaju“.

Tijekom današnjeg službenog predstavljanja programa održana je i radionica interpretativnog čitanja koje su vodili glumci Aneta Gotovac i Ivan Baranović. Sudjelovali su učenici osnovnih škola, ali i gimnazijalci drugog razreda škole Braća Radić.

Podsjetimo, Ivan Baranović osnivač je i umjetnički voditelj kazališne družine Ritam igre. Od 2017. pridružuje se “Crvenim nosovima – Klaunovima doktorima” kao animator/klaun gdje pohađa brojne međunarodne edukacije, predavanja te radionice iz područja komedije i skeča.

- Drago mi je da mogu osobno, ali i kao kazališna družina Ritam igre sudjelovati u Đardinu čitanja po drugi put. Osim predstave Roko i Cicibela koju ćemo prikazati, danas ćemo započeti s radionicama koje smo imali i prošlu godinu. Na radionicama promoviramo čitanje i na neki način senzibiliziramo djecu i pokušavamo im pokazati da je gluma vezana uz čitanje. Uz to, pokazat ćemo im neke tajne našeg zanata koje smo naučili na akademiji, prije svega vezana uz govor. Ove godine je program osmišljen da najprije idemo s radionicama, pa onda djeca kreću s programom čitanja. Tako ćemo im pomoći da smanje tremu, da znaju kako koristit dikciju, udah, izdah i sve ostalo što je potrebno za dobro čitanje – kazao je Baranović i ponovo kako se raduje još jednom druženju na Đardinu čitanja.

Vijest je prenesena s: www.kastela.org

Izvor: Silvana Sanader, prof.

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr