Đardin čitanja u OŠ Ostrog

Autor: Administrator , 16. 5. 2023.

Đardin čitanja započeo nastupima mladih iz OŠ Ostrog i SŠ Braća Radić

Još jedno zanimljivo i hvale vrijedno događanje u organizaciji Matice hrvatske u sklopu manifestacije Kaštelansko proljeće započelo je sinoć u osnovnoj školi Ostrog u Kaštel Lukšiću. Riječ je o Đardinu čitanja, književnoj manifestaciji, koja u vrijeme digitalizacije, sve veće potrebe za brzom komunikacijom, skraćenicama i emotikonima, potiče djecu i mlade na bavljenje čitanjem i književnošću.

Prva od planiranih večeri bila je rezervirana za učenike iz osnovne škole „Ostrog“ i srednje škole „Braće Radić“, a cijelu manifestaciju pozdravio je i školski knjižničar Jozo Lovrić.
– Ovo je već druga godina da se održava Đardin čitanja. Temeljno je zamišljeno da nastupe sve kaštelanske škole i sve su škole s oduševljenjem pristale na sudjelovanje.

Program su, poput pravih profesionalaca vodili učenici Nikola i Josipa, a između čitanih točaka, na gitari je prisutne pozdravio i učenik 7. razreda Josip Milić.

Profesorica hrvatskog jezika, Petra Bašić, zajedno s kolegicama dovela je nekoliko svojih učenika.

– Ovo je druga godina da srednja škola „Braće Radić“ sudjeluje u Đardinu čitanja. Pozdravljam ovu hvalevrijednu akciju koja potiče djecu da čitaju književna djela, da potraže određenu temu. Evo ovu godinu tema je slobodna tako da su učenici imali priliku samostalno izabrati njima najdraže tekstove i na taj način smo ih dodatno potaknuli na čitanje, tako da im ne serviramo mi što da čitaju nego da vidimo što mladi žele čitati, - kazala je.

Nizali su se redom tekstovi domaćih i stranih autora, a cijeli događaj odslušale su i članice povjerenstva Đardina čitanja. Jedna od njih, Ana Matijević složila se kako je ovo jedna hvale vrijedna inicijativa

– Vjerujem i da će zaživjeti i ono što je najvažnije je da su djeca uključena u to, da se vrednuje čitanje kao nešto što je važno i isto tako da budu aktivni, da sudjeluju u tome. Primijetila sam da su ovu godinu sami izabrali tekstove pod mentorstvom svojih profesorica, što znači da su imali slobodnu volju u odlučivanju, neki su čak tekstovi bili, rekla bih zahtjevni za njihov uzrast, ali oni su pokazali da su tom zadatku dorasli, i ostvarili jako zapažene rezultate. Po dvoje najistaknutijih učenika iz svake škole, biti će pozvano na Reviju čitanja.

Čitanje je vještina koju treba njegovati i ostavljati je mladima u nasljeđe.

Vijest je prenesena s: www.kastela.org

Izvor: Petra Bašić, prof.

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr