100 godina Smoje obilježeno prigodnim čitanjem na Đardinu čitanja

Autor: Administrator , 25. 5. 2023.

Glumac Ivan Baranović, dvanaestero učenika kaštelanskih osnovnih škola F. Lukas, Bijaći, Ostrog, kneza Trpimira i kneza Mislava te srednje škole Braće Radić, čitanjem Smojinih djela obilježili su peti dan književnog programa Đardina čitanja, održanog u Rušincu.

Sofia Rogulj i Lucija Škarica, učenice 6. a OŠ Filipa Lukasa čitale su ulomak iz Kronike o našem Malom Mistu. Stipe Bartulović iz 5.b i Stipe Šimera iz 6.a, učenici OŠ Bijaći čitali su Hajdučku legendu, odlomke Jedan je Split na svitu i Prvi balun – veliki konfužjun.

Da je nogomet aktualna tema i danas, potvrdio je izbor i sljedećih djela. Duje Šunjerga i Boris Viculin iz SS Braće Radić čitali su Cervantesa iz Malog Mista i Football arenu.

Ergon Ivanda čitao je Dalmatinsku pismu: Zapisi jednog putnika, a Ivan Klepo izabrao je ulomak Avijatičar iz Kronika iz Malog Mista.

Iz OŠ kneza Trpimira Fabjan Bedalov odabrao je djelo Libar, a Mihael Ćurak ulomak iz Kronike o našem Malom Mistu. Za kraj književnog druženja učenici OŠ kneza Mislava Stela Varga i Sunčica Zec čitale su ulomke iz Dnevnika jednog penzionera.

Smojina djela inspiracija su mnogima

Glumac Ivan Baranović, također je čitao o Hajduku a da je emotivno vezan za Smoju osjetilo se već na prvu. Upravo je predstava „Roko i Cicibela“ prije 6 godina bila tema diplomskog rada na Akademiji u Splitu. U ulozi Cicibele u predstavi glumi i kaštelanka Monika Vuco Carev.

- Od početka sam inficiran Smojom i od početaka upisa na Akademiju želja mi je bila da Smoje bude diplomski rad. Danas se obilježava 100 godina Smoje no prije toga se Smoje, jedno tridesetak godina nije izvodio. Čast mi je sudjelovati i čitati jedno od djela Miljenka Smoje i danas na Đardinu.

Zanimljivo je gledati kako Smoje i njegov stil žive. Da su djeca i mladi odlično pripremila i interpretirala Smoju složio se i glumac Baranović.

Djeca su fenomenalno pripremila djela. Interesantno mi je da djeca izabiru Smoju, on im je prirodan i svima leži. To su naše priče naš mentalitet. Neki ga čitaju teatralno, neko manje ali svakome leži.

Javni nastupi podižu samopouzdanje mladima

- Sudjelovanje na ovakvim manifestacijama podiže samopouzdanje i djeca uče savladati tremu, izraziti se, lijepo komunicirati. Prilika je to koju valja iskoristiti a mlade potaknuti na što više sadržaja usmjerenih promociji književnosti.

Onaj tko je danas nastupio, pobijedio je u startu. Iskustvo nastupa je vjetar u leđa da se kasnije što god da radi u životu osjeća sloboda u izražavanju, u poslovima gdje je komunikacija osnova. – smatra Baranović.

Digitalni mediji mogu imati svoje prednosti i nedostatke

Iako možemo primijetiti da broj čitača opada i da djeca viših razreda polagano gube interes za knjige. Digitalni mediji također knjigu čine dostupnijom.

- Prije bi trebali otići u knjižnicu, a danas je dovoljno imati Internet. No, treba raditi na tome da djeca što više razmjenjuju dojmove, da čitaju ali i da djela znaju verbalno interpretirati. Potrebno ih je poticati na sudjelovanje u dramskim grupama. I to posebno mi koji smo završili Akademiju. Trebalo bi pomoći nastavnicima i podržati djecu i mlade. Djeca su perspektivna, imaju talente u sebi i nikako nisu promašeni slučajevi. – zaključio je glumac Ivan Baranović.

Više klikom ovdje

Vijest je prenesena s: www.kastela.org

Izvor: Marija Lučić, prof.

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr