Jesen u školskoj knjižnici

Autor: Administrator , 22. 10. 2023.

Povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica i Mjeseca hrvatske knjige učenici prvih razreda strukovnih usmjerenja posjetili su školsku knjižnicu sa svojim razrednicama. Učenici 1. c odjeljenja sudjelovali su u pjesničko-likovnoj radionici „Neka naša jesen bude vesela i žuta.“

Na početku svake školske godine predviđeno je da razrednici prvih razreda dovedu svoje učenike na Sat razrednog odjeljenja u školskoj knjižnici. To je prigoda da se knjižničarka predstavi i upozna nova odjeljenja naše škole. Ove godine, učenici su zamoljeni da kažu koju riječ o svom razredu. Bilo je lijepo čuti da su „zadovoljni ili uglavnom zadovoljni“ izborom svoje struke i škole, da imaju najbolju razrednicu, da su u razredu složni, „hoće pomoći jedni drugima“, „još nismo picali, nadam se da i nećemo“, da u razredu ima sportaša, „dobrih, krasnih, pametnih ljudi“, a već se javljaju i prve simpatije. Potom je knjižničarka učenicima objasnila kako im školska knjižnica može pomoći u njihovom strukovnom obrazovanju, govorila o radu knjižnice i čitaonice, pokazala knjižnične fondove, dala upute o pravilima posudbe.

Posebno veseli i susretljivi bili su učenici 1. c odjeljenja kojeg pohađaju naši pomoćni cvjećari i vrtlari te jedan, ali važan, pomoćni pekar. Sa svojim pomoćnicima u nastavi, razrednicom Željanom Bašić i nastavnicom strukovnih predmeta Sandi Popović sudjelovali su 16. listopada 2023. u pjesničko-likovnoj radionici „Neka naša jesen bude vesela i žuta“. U pripremljenoj prezentaciji, uz pomoć fotografija školskog parka, knjižničarka im je dočarala naše predivne lipe u proljeće, jesen i zimu. Pročitali smo nekoliko jesenjih stihova hrvatskih pjesnika i odlučili da naša jesen neće biti tužna i tmurna, već vesela i ugodna. Svidjela nam se pjesmica „Žuta pjesma“ u kojoj je sve žuto pa i jesen. U zajedničkom radu, učenici su napravili žuto-narančastu puzzle sliku najveće lipe u našem školskom parku i dodali joj mnoštvo (šarenih naljepnica) cvjetića, listića i kukaca. Izjavili su da im je bilo lijepo na radionici, da su se dobro osjećali te poželjeli uskoro opet doći.

Budući da je tema ovogodišnjeg Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica „Školska knjižnica: moje sretno mjesto gdje kreativnost i mašta cvjetaju“ mislim da smo je u cijelosti ostvarili ugodnim ozračjem, maštovitim stihovima o žutoj jeseni te kreativnom izradom plakata.

Neka knjižnica bude sretno mjesto svih njenih korisnika!

Autor teksta i fotografija: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr