U spomen žrtvama Vukovara i Škabrnje, u znak zahvalnosti svim stradalim braniteljima naše domovine

Autor: Administrator , 16. 11. 2023.

18. studenoga obilježavamo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Uoči Dana sjećanja, u petak, 17. studenoga 2023., zapalimo svijeće u spomen svih naših poginulih ili nestalih branitelja i civila u Domovinskom ratu.

Znate li gdje je selo Škabrnja? Svega 20-tak kilometara udaljeno od Zadra, prije Domovinskog rata najveće, najbogatije i najljepše naseljeno mjesto u Ravnim kotarima. 18. studenoga 1991. tenkovsko-pješačke snage četnika i JNA iz dva smjera napale su ovo selo naseljeno hrvatskim stanovništvom i počinile zvjerske zločine. Civile, većinom žene, djecu i starije osobe, koji su se sklonili u podrume i druge zaklonjene prostore, agresori su nasilno izvukli van i ubili hitcima iz vatrenog oružja ili ih mučili i masakrirali nožem, a dio žitelja pregazili tenkovima. Zarobljene odrasle muškarce (branitelje i civile) mučili su pred ženama i djecom, a potom ih odveli prema Benkovcu i zatim Kninu. Dio je ubijen, a dio mučen dok konačno nisu razmijenjeni. U opljačkanom, razorenom i spaljenom selu ostavili su masovnu grobnicu masakriranih nevinih žrtava, odmah pored osnovne škole. Na zidu hodnika spaljene i potpuno uništene škole ispisali su velikim crnim ćiriličnim slovima „Živjela smrt i dobro došli u mrtvo selo“.

I Vukovar je 18. studenog 1991. doživio svoj tragičan pad u agresorske ruke. Nakon tri mjeseca opsade, jakog granatiranja i teških borbi, agresor JNA i srpske paravojne postrojbe osvojili su napaćeni grad. Zbog herojskog otpora branitelja, Vukovar je postao simbolom hrvatskoga otpora srpskoj agresiji u Domovinskom ratu. Tijekom napada na grad razrušena je ili oštećena većina stambenih zgrada i kuća, gospodarskih i zdravstvenih objekata te vjerski, kulturni i povijesni spomenici. Bitka za Vukovar bila je najveća i najkrvavija bitka Domovinskog rata. U blizini okupiranog Vukovara, u divljini Ovčare, u srpskom logoru počinjen je najveći pojedinačni pokolj u Domovinskom ratu. Ubijene su stotine civila i vojnika uglavnom odvedenih iz vukovarske bolnice. Tijekom agresorskog napada i okupacije, smrtno je stradalo ili nestalo više od 2 tisuće Vukovaraca, među kojima i nekoliko desetaka djece, a iz svojih domova je prognano oko 22 tisuće građana.

Prema podacima Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, u Vukovarsko-srijemskoj županiji pronađene su 52 masovne i više stotina pojedinačnih grobnica. U Domovinskom ratu smrtno je stradalo ili njihova sudbina još nije poznata (“nestali”), najmanje 19.500 hrvatskih građana. Ukupno je ranjeno 30.578 osoba, među kojima 1.044 djece (podaci ne obuhvaćaju u ratu okupirano područje).

U znak poštovanja za sve koji su svoj život dali braneći Lijepu našu, za sve koji su stradali ili nestali u krvavim ratnim danima, svake godine 18. studenoga obilježavamo Dan sjećanja. U petak, 17. studenoga 2023., ispred obje školske zgrade, u Nehaju i u Kaštel Novom, okupit ćemo se za vrijeme školskog odmora i paljenjem svijeća odati počast i zahvalnost svim herojima Domovinskog rata.

Pripremila: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka

Izvori:

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr