Radionica "Samopoštovanje"

Autor: Administrator , 22. 11. 2023.

U sklopu Zdravstveno - preventivnog programa  u našem Učeničkom domu održana je  radionica pod nazivom "Samopoštovanje".

Učenici doma su pozorno slušali psihologa, prof. Ljubu Prvana o postizanju pozitivne slike o sebi te o tome što, zapravo,  obilježava njihov identitet.
Često je to dob i spol, ime i prezime, izgled, podrijetlo, škola koju pohađaju, prijatelji, hobiji…

Zato je i njihov prvi zadatak bio da napišu svoja 3 identiteta, a  smatraju da ih obilježavaju kao osobu. Trebali su  napisati i  identitet osobe koja sjedi do njih, samo jednom riječju te papir dati toj osobi. Zanimljivo je bilo slušati kako vidimo sami sebe, ali i kako nas vide drugi.

Samopoštovanje se odnosi na to vidimo li sebe i svoju osobnost više pozitivno ili negativno, dakle naša subjektivna procjena nas samih. Razvijamo ga prvenstveno kroz odnose s drugima. Misli iz „"jednostavno nisam dobar u tome", treba usmjeriti na "nastavit ću pokušavati".

Čime možemo zamijeniti negativan razgovor koji vodimo sami sa sobom u nešto konstruktivno? Možda pisanjem dnevnika u kojem bi zapisali i pozitivne strane odrađene u toku dana. Bitna je i tjelesna aktivnost putem koje izbacujemo negativnu energiju, a endorfin raste. Najbitniji je razgovor, naglašava profesor Prvan. On opušta, pogotovo ako imate podršku.

Zadnji zadatak za učenike je bio da na papiru napišu svoje ime,  predaju ga osobi do sebe, a ona treba  napisati jednu pozitivnu riječ o tebi i tako u krug, dok papir ne dođe do iste osobe. Napisani komentari su bili vrlo iskreni i pozitivni. Učenici su uvidjeli koliko su dobri u nečemu, koliko kvaliteta imaju, kako ih drugi prijateljski doživljavaju.

Zaključak je upravo to, da mladi ljudi zaslužuju: samopoštovanje, podršku, potvrdu vrijednosti, ispunjenje i pozitivnu sliku o sebi.

Izvor: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr