Posjet učenika 2. a razreda trgovini Zoocity u Kaštelima

Autor: Administrator , 29. 11. 2023.

29. studenoga 2023. veterinatski tehničari iz 2. a razreda posjetili Zoocity.

Zoocity je specijalizirana trgovina za kućne ljubimce u kojoj su učenici veterinarskog smjera mogli istražiti proizvode za kućne ljubimce, prvenstveno visokokvalitetnu hranu za pse, mačke, ptice, male glodavce i reptile.

Voditeljica Stefani nas je provela kroz prostrani dućan. Posebno se zadržala kod leopard gekona koji je  momentalno u karanteni. Egzotične životinje poput gekona ili iguane imaju svoje specifične potrebe u  smislu smještaja i prehrane. Učenica Antonia mu je dala crva koji je u sekundi nestao. Osjetljivi su i nježni. U terariju trebaju imati tropske uvjete i podesiti im temperaturu ovisno o dobu dana između 25 i 35°C.

Sirijski i ruski hrčci su bili u prostranom kavez sa velikim kolom kojeg su  spretno vrtjeli nožicama. Imali su  mlade, ali ih nismo vidjeli jer su bili dobro ušuškani  u slami. Za par dana će ih Stefani odijeliti u drugi kavez gdje će ih pregledati veterinar. Preventivno će biti tretirani preparatima za  vanjske ( najčešće tekuti) i unutarnje parazite.
Guppy, molly i švertovi, omiljene akvarijske ribice, su dolazili na izvor kisika, a i uživale u listićima hrane koje im je davala učenica Karla. Hrana im treba biti bogata bjelančevinama, algama i mineralima.

Australske zebice su veselo skakutale na prečki kaveza i „čavrljale“. Hrane se crvenim i japanskim prosom te oljuštenom zobi, mineralima i željezom.
U trgovini ima puno igračaka , nosiljki odjeće, zdjela, ležaljki, terarija, grebalica i različitih dodataka za brigu o dlaci i krznu.

Tu je i hrana za  životinje koje imaju bolesne bubrege, jetru, gušteraču ili želudac pa im treba osigurati hranu prilagođenu takvoj  dijagnozi.

Trgovina pomaže skloništu Animalis Centrum tj. zakladi Bestie donirajući hranu i potrepštine za pse i mace bez doma.
Na odlasku su učenici dobili poklon: rokovnik, kemijsku i labelo. Veliko hvala voditeljici  Stefani koja nam je organizirala ovo druženje uz prijateljsku atmosferu i korisne informacije.

Ovaj posjet je bio prilika za stjecanje znanja o brizi za kućne ljubimce i promicanje odgovornosti vlasnika .Učenici su upoznali različite vrste hrane, igračke i opremu za ljubimce te sudjelovali u edukativnim aktivnostima koje dućan nudi.

Izvor: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

« Svibanj 2024 »

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / www.ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr